Pezinok na štyri dni hlavným mestom petangu

22.08.2014 17:30

Keď sa povie petang, väčšina z nás si určite spomenie na starších pánov sediacich na prašnom námestí niektorého z francúzskych miest, ktorí popri popíjaní červeného vínka stíhajú ešte aj hrať akúsi hru s kovovými guľami. Snažia sa svoje gule dostať čo najbližšie k malej farebnej guličke, a tí čo rozumejú po francúzsky určite zachytia, že tú guličku nazývajú košon teda prasiatko.

Hoci do skončenia druhej svetovej vojny sa pétanque hral len v oblasti od Marseille po francúzsku riviéru, dnes už sa hrá na celom svete. Na Slovensku sa petangová história začala písať v roku 1994, keď vznikla Slovenská federácia pétanque (SFP). Tá dnes združuje už 17 športových klubov, medzi ktorými má bohaté zastúpenie aj malokarpatský región. V Pezinku sú to kluby Prásk a Spiders, v Modre kluby La Boule a Moped. Z tejto štvorky je najúspešnejším pezinský klub Spiders, ktorého členovia patria k absolútnej hráčskej špičke Slovenska. Na tohtoročných Majstrovstvách Slovenskej republiky trojíc v Galante zažiarila najmä 25 ročná Diana Soboličová. Úradujúca majsterka spolu so svojím tímom obhájila titul z roku 2013 a tento rok bude Slovensko reprezentovať na Majstrovstvách Európy v tureckom Mersine. Jej brat Marek Sobolič po minuloročnom titule v kategórii trojíc mužov síce tento rok dosiahol iba na striebro, no niekoľkonásobný reprezentant Slovenska určite ešte nepovedal posledné slovo.

Pétanque je pre niekoho šport, v ktorom sa dá zažiariť na takmer profesionálnej úrovni, pre niekoho ide o krásnu hru ktorú si môžete zahrať s priateľmi hoci aj na chodníku v parku. Vďaka menšej fyzickej náročnosti je táto hra vhodná aj pre deti, dôchodcov, ľudí s fyzickým hendikepom, obrovskou výhodou je aj jeho finančná nenáročnosť.

Petangové kluby Pezinka a Modry sa rozhodli priblížiť pétanque verejnosti a na prelome augusta a septembra pripravujú štvordňový petangový festival. V čase od 29.8 do 1.9 sa Radničné námestie v Pezinku vďaka spolupráci s MsÚ zmení na športovú plochu s viac ako 20 ihriskami. Pre každého, kto bude mať záujem bude pripravený petangový program obsahujúci inštruktáž k tejto hre, k dispozícii budú rekreačné gule pre tých, čo budú mať chuť si pétanque vyskúšať. V prvý deň 29.8. sa uskutoční neoficiálny večerný turnaj, ktorého sa bude môcť zúčastniť každý, a komu sa bude dariť, domov si odnesie aj pekné ceny. Sobota 30.8. bude patriť desiatemu ročníku turnaja dvojíc V.I.P.ráskanie a nedeľa turnaju trojíc O pohár mesta Pezinok. Na týchto oficiálnych turnajoch SFP sa očakáva aj medzinárodná účasť. Prvý septembrový deň zavŕši petangovú slávnosť finálové kolo Slovenskej Ligy Klubov, na ktorom budete mať možnosť vidieť absolútnu slovenskú klubovú špičku. Finále budú hrať kluby Guliver Bratislava, Žilpek Žilina, za malokarpatský región Spiders Pezinok a La Boule Modra. Víťaz bude mať možnosť reprezentovať Slovensko v európskej lige EuroCup.

Veríme, že táto štvordňová petangová slávnosť urobí obyvateľom Pezinka radosť a stane sa začiatkom príjemnej každoročnej tradície.

sg - článok uverejnený v časopise Pezinčan 07/2014

Joomla templates by a4joomla